نویسندگان برگزیده

آيت الله محمد آصف محسني، مؤلف معجم الاحاديث المعتبرة


مؤلف در اين دانشنامه، احاديثي را گردآوري و تدوين كرده كه از نظر سند معتبر قلمداد مي شود.

آيتالله محمد آصف محسني پنجم ارديبهشت 1314 در شهر قندهار به دنيا آمد. در سال 1327 با پدرش به پاکستان رفت و در آنجا زبان اردو را آموخت. در سال 1331 کارمند اتاقهاي تجارت شهر قندهار شد، اما به سبب علاقة شديد به تحصيل علوم ديني اين شغل را رها کرد و به تحصيل پرداخت. سپس به ولسوالي جاغوري رفت و به مدت هشتماه به فراگيري ادبيات و منطق پرداخت.
در سال 1332، به نجف اشرف رفت و در طول دو سال و نيم دروس سطوح را به پايان رساند. سپس در سطح خارج فقه و اصول نزد آيات عظام سيّدمحسن حکيم، شيخ حسين حلّي، سيّد عبدالاعلي سبزواري و آيتالله خويي به تحصيل علم پرداخت. 
پس از دوازده سال تحصيل در نجف، به زادگاهش قندهار بازگشت و حسينية بزرگ قندهار و مدرسة علمية آن شهر را تأسيس کرد. وي در سال 1357 به حج و سپس به سوريه رفت و چند ماهي در شهر دمشق مشغول تدريس علوم حوزوي شد. آنگاه به ايران بازگشت و در سال 1357 با جمعي از روحانيون افغانستان مقيم در حوزة علمية قم، حزب «حرکت اسلامي افغانستان» را تأسيس كرد.
وي منشي و سخنگوي شوراي رهبري دولت اسلامي افغانستان در دوران حاکميت اولين دولت مجاهدين در کابل بود. پس از وقوع جنگهاي داخلي ميان گروههاي مجاهدين، کابل را ترک كرد و مدتي مقيم شهر اسلامآباد پاکستان شد. در سال 1376 به قم مهاجرت كرد و در اين شهر به تدريس خارج فقه، علم کلام، و علم رجال پرداخت.
بعد از سقوط حکومت طالبان، به کابل بازگشت و همچنان در اين شهر ساكن است. از مهمترين اقدامات وي در کابل رسميت بخشيدن به مذهب شيعه، تأسيس تلويزيون تمدن، و ساخت مجتمع بزرگ علمي فرهنگي خاتم النبيين(ص) است.
آيتالله محسني بيش از 63 کتاب تأليف و منتشر كرده که از آن جمله است: صراط الحق، حدود الشريعة في محرماتها و واجباتها، عقايد اسلامي، فوائد رجالية، متافيزيک، قرآن يا سند اسلام، فوائد دين در زندگاني، اقتصاد معتدل، معجم الاحاديث المعتبرة، الفقه و مسائل طبية، حکومت اسلامي، مشرعة بحار الانوار، الضمانات الفقهية و اسبابها، القواعد الاصولية و الفقهية، روح از نظر دين، عقل و علم روحي جديد، بحوث في علم الرجال‏، تقريب مذاهب از نظر تا عمل، روش جديد اخلاق اسلامي، مباحثي درباره حکومت اسلامي و فوائد دمشقية.
ايران، تهران، خيابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره 2، طبقه همکف، واحد اهل قلم
صندوق پستی : 1455-13145
كد پستي : 1315773411

تمامی حقوق این سایت متعلق به خانه کتاب است